Nieuwjaarstoespraak: Investeren in Zwijndrecht. 'Alleen ga je sneller, maar samen kom je verder'

09 januari 2018
Nieuwjaarstoespraak: Investeren in Zwijndrecht. 'Alleen ga je sneller, maar samen kom je verder'

ZWIJNDRECHT - Burgemeester Schrijer: 'Alleen ga je sneller, maar samen kom je verder.' In zijn nieuwjaarstoespraak blikt burgemeester schrijer terug, maar kijkt vooral vooruit:

"Welkom in het gemeentehuis van Zwijndrecht. Allereerst de beste wensen voor iedereen hier aanwezig. Veel gezondheid, geluk en voorspoed in het nieuwe jaar, ook namens de collega bestuurders. Ik hoop dat u een fijne kerst en jaarwisseling heeft gehad.

De overgang van oud naar nieuw was dit jaar in Zwijndrecht evenals de voorgaande jaren gemoedelijk, gezellig en overwegend rustig. Ik hou dat samen met de wijkagenten altijd goed in de gaten. Ook de vuurwerkvrij zone in het centrum van Heerjansdam heeft goed gewerkt. En zo hoort oud en nieuw natuurlijk ook te zijn, een gezellig feest voor jong en oud.

Er gaat nog iets de laatste jaren beter, en daar ben ik best trots op. Het vertrouwen in de gemeente van Zwijndrecht was laag, we bungelden vier jaar geleden nog onderaan in de Drechtsteden. Dat is niet meer zo, en dat is niet toevallig. Daar hebben ons college, onze gemeenteraad en onze medewerkers hard aan gewerkt. De gemeente is meer naar buiten getreden, en andersom hebben we de samenleving meer naar binnen gehaald.

Alleen al daarom vind ik ook deze nieuwjaarsreceptie zo'n waardevol moment, om mensen binnen te halen, om het gesprek met elkaar aan te gaan. Ook dit jaar doen we dit weer met het bedrijfsleven en het maatschappelijk middenveld. Dat is best uniek en bevestigt het belang dat we allen hechten aan het samenwerken, aan de kracht van de Zwijndrechtse samenleving. Alleen ga je sneller, maar samen kom je verder.

Het gaat weer beter met Zwijndrecht, op vele fronten. We lopen de achterstanden in die we in de jaren van bezuinigingen hebben opgelopen.

Ik denk dan bijvoorbeeld aan de bouw van nieuwe woningen, bijvoorbeeld de eengezinswoningen langs de Koninginneweg en de Ringdijk, maar ook op het Euryzaterrein. We kunnen weer genieten van het geluid van de heistelling langs de Oude Maas; een gemeente die vitaal is bouwt aan zijn toekomst. Hier verschijnen op één van de allermooiste plekken van Holland prachtige appartementen.

Niet voor niets liep de verkoop zeer voorspoedig, ook bij de duurste appartementen van bijna ……
(wie weet het?) een miljoen euro. Dat is niet voor niets.

Het uitzicht op de binnenstad van Dordt inspireert alle vele honderden jaren beroemde schilders, zoals Aelbert Cuyp, Jan van Goyen en zelfs Van Gogh en Mondriaan hebben hier gestaan en gewerkt. Als je ziet wat voor prijzen er op kunstveilingen voor een ‘Gezicht op Dordrecht’ worden betaald, dan vallen de verkoopprijzen voor de appartementen zelfs nog mee.

Wellicht is de nieuwbouw iets voor onze bouwwethouder Aaike Kamsteeg, die na de verkiezingen na meer dan 16 jaar wethouder in Dordt en Zwijndrecht mag gaan genieten van zijn verdiende pensioen. Want ook Aaike weet het inmiddels: wie houdt van Dordt, die woont in Zwijndrecht, want Dordt heeft het, maar Zwijndrecht ziet het.

Ik denk ook aan de Bruïnelaan. Wat is die fraai geworden! Wethouder Robert Kreukniet is er van het begin tot het eind bij betrokken geweest en mag trots zijn op het resultaat. Dit jaar hopen we te kunnen starten met de herinrichting van het parkeerterrein en de buitenruimte van winkelcentrum Walburg en ik weet zeker dat het daar ook enorm zal opknappen.

Zwijndrecht aantrekkelijker maken, dat doe je uiteraard niet alleen met stenen. We werken aan ambitieuze plannen voor het openbaar groen. Daarbij kunnen we inspiratie halen uit het verleden, toen Zwijndrecht werd opgezet als opvallend groene gemeente. Onze wethouder Groen en Duurzaamheid Jacqueline van Dongen ziet graag veel nieuwe bomen in Zwijndrecht, liefst in iedere straat en tuin. Het maakt niet uit, klein of groot: zonder groen mis je de boot. Toch, Jacqueline?

De aantrekkingskracht van een plaats voor bewoners en bedrijven zit ook in de activiteiten. In het verleden werd er nog wel eens geklaagd dat er in Zwijndrecht niet veel te beleven was. Ik ben blij dat we ook op dit gebied flinke stappen hebben gezet:

o Denk aan de prachtige concerten van Gerard de Wit met zijn Dutch Baroque;
o Denk aan de recente, prachtige expositie over 500 jaar Reformatie, de Bijbel, Rembrandt en Bach in de Oude Kerk;
o Maar ook aan het geweldige Wattan Festival, georganiseerd door JEZ!, Jongeren Evenementen Zwijndrecht
o En niet te vergeten de nieuwe expositieruimte voor beeldende kunst en de activiteiten op het gebied van cultuur die voor jong en oud worden georganiseerd. Kijk maar eens op de nieuwe website Beleef Zwijndrecht.nl. Wethouder Jolanda de Witte gaat graag verder op dat spoor.

Maar al die leuke activiteiten en mooie ingrepen in de openbare ruimte hebben geen zin als mensen zich niet veilig voelen. Daarom ben ik zo tevreden dat we ook op dat gebied flinke vooruitgang hebben geboekt. Uiteraard in nauwe samenwerking met tal van partijen, waaronder natuurlijk de zeer goede inzet van onze wijkagenten, hier ook bijna allen aanwezig.

In vergelijking met vier jaar terug is de criminaliteit op vrijwel alle fronten fors gedaald. De criminaliteit omlaag en het vertrouwen  omhoog, kijk, dat zie ik graag.

Er blijft nog wel wat te wensen: nu moet ook het aantal fietsdiefstallen nog omlaag. Dat kunnen wij echter niet alleen, daar kunt u ook iets aan doen overigens. U weet het inmiddels wel: koop en gebruik dat tweede slot (anders schrik je je rot).

Mooie verhalen allemaal zult u zeggen, maar is het dan allemaal top hier in Zwijndrecht! Nou, dat
natuurlijk ook weer niet helemaal. Nu de achterstanden worden weggewerkt is het zaak de  komende tijd een flinke sprong voorwaarts te maken. Dat is ook wel nodig, inwoners en bedrijven die kunnen kiezen kijken om zich heen. We moeten de komende jaren van voorspoed benutten om extra te investeren in de kwaliteit van Zwijndrecht.

Een van de plekken waar we de komende jaren kwaliteit aan willen toevoegen is het Veerplein en omgeving. We weten allemaal dat de kade daar versterkt moet worden, maar daar laten we het niet bij. We willen de technische noodzaak aangrijpen om er, meer dan nu, een plek voor alle Zwijndrechtenaren van te maken. Een plek waar je graag komt om te eten, te drinken, of gewoon van het water te genieten.

Het Veerplein aanpakken doen we niet alleen, we betrekken daar uiteraard alle bewoners van Zwijndrecht bij. Eind januari organiseren we daarover een grote bijeenkomst. Maar juist voor zulke grote vraagstukken doen we ook een beroep op kennis en expertise van binnen en buiten Zwijndrecht.

En soms komt dat mooi samen: We hebben Adriaan Geuze, de uit Zwijndrecht afkomstige wereldberoemde landschapsarchitect, gevraagd om ontwerpen te maken, en de eerste schetsen hebben we al gezien. Ik ben er van overtuigd dat we van die plek nog veel meer kunnen maken dan
het nu is.

Niet alleen in Zwijndrecht maar ook in de andere Drechtsteden wordt gewerkt aan de toekomst. Zo is er de groeiagenda voor de Drechtsteden. Het gaat daarbij niet alleen om groei in aantallen, maar juist ook om investeren in kwaliteit.

Voor Zwijndrecht zitten er meerdere projecten in die Groeiagenda van de Drechtsteden:
o Samen met de gemeente Ambacht kijken we opnieuw naar de ontwikkeling van de Noordoevers, waar nu al de eerste stappen voor worden gezet.
o Samen met Dordrecht en de provincie kijken we naar de spoorzone. Hoe kunnen we nog beter gebruikmaken van de unieke ligging aan het station en het water en tegelijk een echte oplossing vinden voor het vervoer van gevaarlijke stoffen.
o Samen met Deal en het bedrijfsleven kijken we naar het creëren en invullen van plekken voor innovatieve bedrijvigheid, bijvoorbeeld met het expertise centrum binnenvaart. Wereldspelers als Van Leeuwen Buizen en Heerma/Grootint, zijn ooit jaren terug begonnen als klein bedrijf en Zwijndrecht wil een plek zijn waar startende en innovatieve bedrijven zich thuis voelen.

We zijn kortom best wel wat van plan. En dat hoort ook! De komende maanden willen we dat vastleggen in een visiedocument voor Zwijndrecht. Die visie maken we uiteraard niet zelf, maar daar betrekken we U bij.

Wij willen met bewoners, bedrijven en andere belangstellenden een toekomstvisie opstellen voor de komende 20 jaar. De komende tijd hoort u daar nog meer over en de nieuwe raad kan daar dan later een besluit over nemen.

Ik heb in deze toespraak een paar keer het woord investeren gebruikt. Dat is in mijn ogen echt de
belangrijkste opdracht aan ons allemaal: voor dit moment investeren in de toekomst.

En het is duidelijk dat je daarbij ook keuze moet maken. Verschillende politieke partijen leggen
daarbij hun eigen accenten. Op 21 maart kunt u allen bij de gemeenteraadsverkiezingen aangeven wat uw voorkeur is. De partijen zullen de komende weken nog fors van zich laten horen en proberen uw stem te winnen. Ik hoop dat vele inwoners van hun stemrecht gebruik gaan maken.

Maar voor het zover heffen wij het glas: ik breng graag een toast uit op een gezonde en gelukkige toekomst voor Zwijndrecht." Tot zover de burgemeester van Zwijndrecht.

Gerelateerde wijken:
Gerelateerde straten:
Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.