Fred Loos (ABZ): “Meebesturen is leuk!”

05 juni 2021 door Jan-Willem Schneider
Fred Loos (ABZ): “Meebesturen is leuk!”

ZWIJNDRECHT -  Fred Loos, fractievoorzitter van Algemeen Belang Zwijndrecht (ABZ) schrijft regelmatig een column voor Zwijndrecht.net. In deze bijdrage vraagt Fred aandacht voor de cursus Politiek Actief. Zo is hij blij met de grote belangstelling voor het initiatief, want de politicus ziet het als een zinvolle manier van meedenken. “Dan ga je niet langer via de sociale media de gemeente bekritiseren, maar daadwerkelijk meedenken over de problemen van onze gemeente”, verduidelijkt Fred. Hij schrijft:

Meebesturen is leuk!
Waar eerder collega Sabine Schipper schreef over de organisatie van cursus Politiek Actief mochten collega Andries van Gemerden en ik zelf afgelopen week een gastcollege geven aan de cursisten die zich aangemeld hebben. Persoonlijk ben ik verrast over het animo voor deze training; er was zoveel enthousiasme dat we zelfs meer dan één cursus zouden kunnen organiseren.

Drijfveren
In dit gastcollege hebben wij elk vanuit onze eigen invalshoek mogen vertellen wat ons drijft om in de lokale politiek actief te worden. De cursisten konden aangegeven wat hen drijft en welke onderwerpen zij belangrijk vinden en meer over wilden weten. Verrassend om te zien dat waar voor mezelf geldt dat ik verandering wilde, voor de huidige cursisten hetzelfde geldt. Vooral de onderwerpen die we in de gemeenteraad veel besproken hebben, wekten de aandacht van sommige cursisten.

Vragen
Na deze introductie mochten we vragen van cursisten beantwoorden. Zo vroeg een cursist zich af hoeveel tijd deelname aan de raad zou kosten. Deze vraag is vooral interessant voor degenen die na de cursus ook echt zelf politiek actief willen worden. Andere vragen gingen over de verschillen tussen kleine en grote fracties en over bestemmingsplannen. Wie gaat daarover in de gemeente, die veelal als eenheid gezien wordt?

Gemeenteraad stelt kaders, college voert uit
Als je zo’n avond volgt dan denk ik dat je daarna beter weet hoe het gemeentebestuur in de praktijk werkt. Zo leer je weliswaar dat de gemeenteraad over veel dingen gaat. De raad stelt de kaders en beslist hoeveel geld beschikbaar is. Over de uitvoering heeft de gemeenteraad echter niets te zeggen. Dat doet het college, samen met de gemeentesecretaris. Zij bepalen hoe de plannen worden uitgevoerd. De gemeenteraad controleert dit vervolgens achteraf weer.

Bestemmingsplan
Hoe werkt het met een bestemmingsplan? Wie zit waar en wanneer aan de bal? Ook hier geldt dat de raad vooral in het voortraject zit. Na vaststelling gaat de raad er niet meer over, zoals we onlangs merkten bij de watertoren of het Marsdiep. Meerdere cursisten wilden vervolgens weten hoe nu dat juist werkt. Eerlijk gezegd leren wij nu ook als gemeenteraad om te bepalen hoe wij weer in beeld komen, als we vinden dat het college zich niet aan onze kaders houdt.

Speeddaten en meedoen
Voor komende week staat de zogenaamde speeddate-avond op het programma. Tijdens deze avond kunnen de cursisten in gesprek gaan met vertegenwoordigers van alle fracties. Om zo te bepalen bij welke partij zij zich zouden willen aansluiten mochten ze na de cursus Politiek Actief ook daadwerkelijk willen deelnemen. Door mee te doen ben je dan niet langer roepende in de woestijn, maar neem je de verantwoording. Dan ga je niet langer via de sociale media de gemeente bekritiseren, want dat kunnen er velen en dat meestal ongezouten zonder een oplossing te bieden voor het probleem. Maar dan ga je daadwerkelijk meepraten en -denken aan de problemen waarmee een gemeente geconfronteerd wordt.

Woningnood en afvalprobleem
Als je politiek actief wordt, ga je bijvoorbeeld meedenken over de benodigde woningen. Gaan we hiervoor de hoogte in of gaan we het groene gebied in? Ga je meebeslissen over op welke wijze wij de hoeveelheid restafval omlaag brengen van meer dan 200 kg naar 100 kg en vervolgens naar 50 kg. Niet alleen roepen: belachelijk, bizar, welke …. verzint dit, maar met elkaar nadenken; “Wat wij denken wat het beste is voor onze gemeente”. En met wij bedoel ik de gemeenteraad, bestaande uit personen die dat stapje extra willen zetten. Het gaat om mensen die tijd vrijmaken om zich in te zetten voor onze gemeente, naast hun drukke dagelijkse bezigheden. Van die groep zijn er weer 25 opgestaan om te kijken of het raadswerk ook iets voor hen is. Ik wens ze veel succes met het vervolg van jullie training. En wie weet, tot ziens in de gemeenteraad!

Door: Fred Loos, fractievoorzitter ABZ

Gerelateerde wijken:
Gerelateerde straten:
Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.