Fred Loos (ABZ) ziet transparant raadsprogramma als voorbeeld voor formatie

24 april 2021 door Jan-Willem Schneider
Fred Loos (ABZ) ziet transparant raadsprogramma als voorbeeld voor formatie

ZWIJNDRECHT - Fred Loos, fractievoorzitter van Algemeen Belang Zwijndrecht (ABZ) schrijft regelmatig een column voor Zwijndrecht.net. In deze bijdrage vraagt Fred aandacht voor het formatieproces. Zo pleit hij voor meer openbaarheid en transparantie, wat achterdocht voorkomt en echt past bij nieuw leiderschap. Fred schrijft:

Hoe te komen tot een evenwichtig programma voor het land? 
Het “systeem” van een coalitie versus een oppositie heeft zijn langste tijd gehad. In wiens belang is dit systeem waarbij een deel van de inwoners zich niet gehoord voelt? Sommige politici willen namelijk niet samenwerken, terwijl wij, als inwoners, met onze stem het tegendeel beogen.  Dat lijkt Tjeenk Willink te snappen; géén dichtgetimmerd regeerakkoord, maar afspraken op hoofdlijnen, zodat het debat in de Tweede Kamer kan plaatsvinden en niet in het torentje of Catshuis.

Gebroken beloftes
Door enkel hoofdlijnen vast te leggen kunnen politici in een debat en stemming bepalen of iets al dan niet uitgevoerd wordt. Zo kunnen alle partijen hun inbreng geven kunnen wij als stemmers zien of onze aandachtspunten ook ingebracht worden en of geen enkele partij haar belofte breekt. Wat dat betreft was het goed om het ‘lek’ van verkenner Ollongren te zien. Het sluit aan bij wat ik al eerder geschreven heb, namelijk dat het niet gaat om roeptoeters en verkiezingsbeloftes. Integendeel, het gaat om wat de politicus vervolgens bij de verkenner/informateur weer van tafel haalt. Een voorbeeld is de melding dat veestapelhalvering geen principekwestie is. Het zou maar juist voor een stemmer een doorslaggevend onderwerp geweest zijn…

Gezamenlijk raadsprogramma
Terug naar Zwijndrecht. In onze gemeente werken we al sinds 2010 niet meer met een coalitie/oppositie, maar stellen we gezamenlijk een vierjarig raadsprogramma op waarin we de doelen voor Zwijndrecht formuleren. De eerste keer in 2010 was vooral ingegeven, omdat de voormalige twee grootste partijen in de oppositie kwamen. Toen ervaarden ze het als zeer onplezierig om vier jaar lang geen enkel idee of aanpassing goedgekeurd te krijgen. Zo wilden zij niet verder en zijn toen in de openbaarheid, zodat alle inwoners het proces kunnen volgen, gaan werken aan het genoemde raadsprogramma. Alle voorstellen zijn besproken en na een raadsmeerderheid opgenomen in het programma. Hoewel we telkens wisselende meerderheden zagen, kwam het veelal tot unaniem aangenomen voorstellen.

Raadsprogramma ook gunstig in formatie
Na voltooiing van het raadsprogramma konden we beginnen aan de uitvoering. Zo konden we ons richten op onze gemeente en niet zozeer op het afvangen van bijzaken. Het initiatief vond op grotere schaal navolging; in 2018 startten 56 gemeenten met het maken van een raadsprogramma. In 40 gemeentes ondertekende de gehele raad het programma. Die raden werken nu volop aan de uitvoering van hun programma zonder te verzanden in coalitie-/oppositiegedoe. Zou dit voor de BV Nederland ook een oplossing zijn? Ik vind van wel, zeker nu de Tweede Kamer bestaat uit zoveel partijen met evenzovele meningen. Maak dat programma maar in de openbaarheid, dan kunnen we echt spreken van nieuw leiderschap en hoeft niemand enige achterdocht te hebben over wat er misschien wel of niet gezegd is of afgesproken is buiten het zicht van de Kamer.

“Krachtig Nederland”
Achterdocht zou niet nodig zijn, als iedereen het proces hebben kunnen volgen. Dat is beter dan om elke avond de Tweede Kamerleden te zien rollebollen vanuit een wantrouwige houding. Is dat de politiek waarvoor wij naar de stembus gegaan zijn? Ik dacht van niet. Ik zie graag een krachtig nieuw leiderschap, ofwel: een “Krachtig Nederland”, samen aan het werk.

Door: Fred Loos, fractievoorzitter ABZ

Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.