Wethouder Ronald de  Meij: “Inwoners kunnen met hun zorgvragen weer in onze gemeente terecht."  

15 maart 2022 door Willem Schneider
Wethouder Ronald de  Meij: “Inwoners kunnen met hun zorgvragen weer in onze gemeente terecht."  
Wethouder De Meij: "Onze inwoners kunnen met hun zorgvragen weer in onze gemeente terecht.

ZWIJNDRECHT -  De verkiezingen voor de gemeenteraad zijn begonnen. Op zwijndrecht.net is al de nodige aandacht gegeven aan de kandidaat raadsleden en hun verkiezingsprogramma’s. Anderzijds zijn er ook nog de vier wethouders, die  hun terugblik geven op vier jaar wethouderschap. Ze kijken ook vooruit: alle vier zijn (van harte) beschikbaar voor de komende raadsperiode! 

Deze keer is het woord aan wethouder Ronald de Meij (D66). Hij gaat over het sociaal domein, het jeugdbeleid, onderwijs, gezondheid, sport en cultuur. De Mei: “Ik woon in Heerjansdam. Voordat ik wethouder was, werkte ik als directeur Publieke Gezondheid bij de GGD Zeeland. Op een gegeven moment vernam ik dat toenmalig wethouder Jolanda de Witte in zou vertrekken om burgemeester te worden. Ze is een oud collega van mij  en zo is het balletje gaan rollen. Het is heel leuk om in je eigen gemeente als wethouder te werken.” 

Vivera Sociaal Wijkteam 
"Als wethouder kun je daadwerkelijk invloed uitoefenen, je kunt zaken veranderen. Dat is precies wat we de afgelopen jaren gedaan hebben in het sociaal domein. Dat is jarenlang regionaal georganiseerd geweest. Dat betekende dat kwetsbare mensen met hun hulpvragen naar verschillende plekken moesten, dat werkte vaak niet goed. Wij vonden dat dat veel beter kon. Daarom hebben we veel tijd en energie gestopt om van het Vivera Sociaal Wijkteam, dé plek te maken waar ieder-een in Zwijndrecht met hulpvragen terecht kan. Of het nu om WMO, schulphulpverlening, jeugdzorg of hulp bij echtscheiding gaat, het Vivera Sociaal Wijkteam is er voor onze inwoners. De mensen van het Vivera Sociaal Wijkteam kennen de mensen, weten wat er speelt – ook in de rest van het gezin. En ze weten wie ze in moeten schakelen om de mensen zo goed mogelijk te kunnen helpen.”

Raadsprogramma
De Meij heeft positieve ervaringen met het raadsprogramma. “Het mooie bij zo’n programma is dat je een breed draagvlak in de raad hebt. Goed is dat partijen verschillen weten te overbruggen en tot samenwerking komen. Anderzijds moeten we als college zelf zorgen voor een breed draagvlak, als een onderwerp niet in het raadsprogramma staat. Iedereen kan dan kritisch zijn op wat het college voorstelt. Ik vind het mooi dat met een raadsprogramma alle partijen meesturen in de gemeente en dat het niet zo is dat de partijen in de oppositie vier jaar niets te vertellen hebben.” 

Sociaal beleid 
Sinds dit jaar hebben de gemeenten in de regio weer meer zeggenschap over hun eigen sociaal beleid. De Meij: “Daar zijn we heel blij mee. Gemeenten kunnen nu meer sturen. Als Zwijndrecht willen we een integraal beleid: de jeugdhulp kan je nooit als één onderwerp bekijken, want 90% van een jeugdhulpvraag heeft te maken met andere domeinen, zoals schulden of echtscheiding. Dan vind ik integrale sturing belangrijk. Zo kunnen we onze inwoners veel beter helpen.” 
Volgens de wethouder heeft Zwijndrecht voldoende capaciteit om deze integrale sturing succesvol te kunnen aanpakken. “In het Vivera Sociaal Wijkteam zitten allerlei deskundigen van al onze partners bijvoorbeeld MEE Vivenz, Stichting Jeugdteams en de Sociale Dienst Drechtsteden. Zij bekijken met de inwoner de situatie en samen zoeken ze naar oplossingen.” 

Beschermd wonen
De huisvesting van kwetsbare mensen staat hoog op het lijstje van de wethouder. "We hebben in de afgelopen jaren stappen gezet om deze mensen beter te kunnen helpen. We moeten er zijn voor mensen, die het zelf (even) niet redden, die dakloos zijn geworden door bijvoorbeeld echtscheiding, schulden of psychische problemen. In samenwerking met de corporaties hebben we nu een logeerhuis, tijdelijke woningen, woontrainingen voor jongeren en Housing First gerealiseerd.” 

Kamers met Kansen
De Meij vindt het belangrijk om jongeren te helpen die moeite hebben met zelfstandig wonen. “Kamers met kansen biedt jongeren de kans uit huis of een jeugdzorginstelling te gaan, maar nog niet zelfstandig te hoeven wonen. We zoeken hiervoor huiseigenaren, die een kamer over hebben en deze kamer beschikbaar willen stellen aan een jongere. Dit biedt jongeren de kans om op eigen benen te staan, met een beetje hulp van degene bij wie hij of zijn woont. Dus als iemand een kamer over heeft, laat het weten aan de stichting Kamers met Kansen!” 

Onderwijs
De Mei: “Corona heeft er bij de jeugd heel zwaar ingehakt en hun mentale toestand baart ons zorgen. Ze hebben veel online onderwijs gehad. Er zijn studenten, die de universiteit nog niet van binnen hebben gezien. Ze hebben de structuur, de regelmaat op school gemist. Het was: achter het scherm en in quarantaine zitten. Daarnaast waren er weinig uitlaadkleppen, want ook de sportclubs, cafés en uitgaansgelegenheden waren dicht en evenementen afgelast. Daarom vind ik het zo belangrijk dat we in Zwijndrecht plekken hebben waar jongeren kunnen samen komen en kunnen sporten. Zo hebben we plekken waar sportapparaten buiten staan. Gezellig en goed voor de gezondheid.” 

De wethouder heeft enorme waardering voor de directeuren en leerkrachten op de scholen. “Ze kregen veel op hun bord: thuisonderwijs, zieke leerkrachten, soms boze ouders en veel kinderen die de gevolgen dragen van twee jaar corona. Verder zijn er heel veel vacatures in het basisonderwijs en kinderopvang. Ik vind het dan ook fantastisch hoe zij ervoor hebben gezorgd dat alles door kon blijven gaan. 
Vorig jaar hebben we samen met de basisscholen voor het eerst een zomerschool georganiseerd om kinderen een betere start te geven in het nieuwe schooljaar. Dat was een groot succes! In de zomervakantie hebben de kinderen meegedaan met lessen in taal, rekenen en sport en spel. Zo konden ze meteen door met de stof in het nieuwe schooljaar."
 
Kindermishandeling
Zwijndrecht valt in de regio op door het hoge aantal meldingen over kindermishandeling. De Meij erkent dat, maar duidt dat niet negatief. “In Zwijndrecht wordt heel goed gemeld omdat we veel alerte mensen hebben en een duidelijke plek om te melden. Daarmee wordt het probleem duidelijk en bespreekbaar gemaakt en juist niet de doofpot gestopt. Het Vivera Sociaal Wijkteam en Veilig thuis pakken deze meldingen op.” 

Aandachtspunten
De Meij kijkt terug op mooie successen:  “Het Vivera sociaal Wijkteam heeft een belangrijke plek in onze samenleving gekregen. Ze werken nu integraal, we kijken naar wat de gezinnen nodig hebben en dat bieden we aan. En dat weer dichtbij huis. Daar ben ik heel blij mee. Maar we zijn natuurlijk  nog niet  klaar.”

We zijn net begonnen met een intensievere samenwerking met de huisartsen. En de volgende stap is de samenwerking tussen het Vivera Sociaal Wijkteam en de  scholen. “Daar is nog veel te doen. We moeten goed zorgen voor kinderen, die geen aansluiting op school hebben of afhaken. De ouders van deze kinderen worden nog teveel aan hun lot overgelaten. Gemeente en scholen hebben nu samen een medewerker in dienst die bekijkt wat er nodig is om deze ouders en kin-deren beter te helpen,” vertelt de wethouder. 

Ook wil hij graag intensiever samenwerken met buurgemeente Hendrik-Ido-Ambacht over jongerenwerk en voorzieningen voor de jeugd. “Zwijndrecht doet veel aan het jongerenwerk. Als gemeenten liggen we vlak tegen elkaar aan. Dan ligt het voor de hand dat we op dit terrein meer en beter gaan samenwerken. Zodat we onze jongeren dezelfde faciliteiten kunnen bieden."

Ook wil hij veel werk maken van de aanpak van mentale problemen bij de jeugd. "Als het aan mij ligt, ga ik volgende vier jaar daar weer mee aan de slag. Ik ben zeker beschikbaar.”

Klusser
Tenslotte: naast de politiek heeft De Meij ook tijd voor zijn hobby’s. “Ik hou van sporten en klussen. Zo ben ik op dit moment een camper aan het bouwen, voor mij is dat pure ontspanning,¨ vertelt hij enthousiast. 
 

Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.