Wat zijn de knalgroene krijsende vogels in ons dorp?

29 juni 2021 door Jan-Willem Schneider
Wat zijn de knalgroene krijsende vogels in ons dorp?

ZWIJNDRECHT - Wellicht heb je ze al eens gezien; rondfladderende knalgroene krijsende vogels. Dat zijn halsbandparkieten die oorspronkelijk uit India en Centraal-Afrika komen. Hier leefden de vogels in kooien, waaruit ze zijn ontsnapt of werden losgelaten. Zo konden de parkieten zich overal vestigen, waaronder in Zwijndrecht. In onze woonplaats hebben de vogels voorkeur voor de oevers van de Munnikendevel en Devel tussen de wijken Nederhoven en Oudelands-Ambacht. De parkieten zijn daar de afgelopen tien jaar het meest gespot, zo blijkt uit analyse van meldingen op waarneming.nl.

In Zwijndrecht komt de parkiet het meest voor aan de (Munniken-)Devel. De vermoedelijke oorzaak zijn de vele bomen waarin de parkiet zich graag schuilhoudt. Daarbij zijn mensen (en voer) nooit ver weg; zonder voer zou de parkiet de voedselschaarste in de winter niet overleven. Vandaar dat de vogel in het buitengebied (Kleine-Lindt bijvoorbeeld) nauwelijks gesignaleerd is.

Veel bomen, water en dicht bij extra voer
Hoewel de parkieten al jaren in onze regio leven, lijken ze pas na 2010 onze gemeente gevonden te hebben. Hoewel de vogel in 2008 al 1 keer werd gespot in Zwijndrecht, is hij vanaf 2011 structureel teruggekeerd. In dat jaar werd de parkiet 5 keer gespot volgens waarneming.nl en een jaar later 12 keer. De jaren daarna zette de toename door; waarnemers zagen de halsbandparkiet bijna 40 keer in onze gemeente. De jaren erna bleef het aantal waarnemingen schommelen rond de 35. Zo is Zwijndrecht in tien jaar tijd een thuis geworden voor de halsbandparkiet.

Foto's: Oscar Balm

Gerelateerde wijken:
Gerelateerde straten:
Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.