Raad gaat akkoord met voorstel renovatie Norderstedtplein

23 maart 2021 door Jan-Willem Schneider
Raad gaat akkoord met voorstel renovatie Norderstedtplein

ZWIJNDRECHT – Op dinsdag 23 maart stemde een meerderheid van de raad in met de renovatie van het Norderstedtplein. Door de werkzaamheden te combineren met de aanpak van winkelcentrum Walburg wil de raad de bouwoverlast beperken. Verder willen veel raadsleden de capaciteit van de nieuwe fietsenstalling verhogen naar 150 fietsen. Vervolgens stemde een meerderheid in met een nieuw openbaar toilet die gratis toegankelijk is. De voorziening komt in winkelcentrum Walburg en wordt beheerd door een ondernemer uit het winkelcentrum.  

Sinds enkele maanden wordt de buitenruimte rond winkelcentrum Walburg gerenoveerd. Tijdens de werkzaamheden is gebleken dat het Norderstedtplein slecht bestraat is. Het deed VVD-raadslid Ron Bijl denken aan de Limburgse heuvels en Mirjam Slobbe (CDA) vergeleek het plein met een gat. Het ligt dan ook lager dan het onlangs gerenoveerde parkeerterrein rond Walburg. Daardoor vreesden wethouder Jacqueline van Dongen en veel raadsleden voor wateroverlast na stortbuien.

Norderstedtplein: van 'gat' naar 'rollator-snelweg'
Verder is het plein moeilijk begaanbaar voor oudere omwonenden die veelal slecht ter been zijn. Vandaar dat de raad unaniem instemde met de renovatie van het Norderstedtplein. “De bestrating wordt volledig vervangen, we planten nieuwe, schaduwrijke bomen en realiseren zelfs een ‘rollator-snelweg”, aldus wethouder Van Dongen in haar toelichting. Daarbij vermeldde ze nog dat de bestaande bomen worden herplant op een andere locatie in onze gemeente.

Uitbreiding bewaakte fietsenstalling
Naast renovatie pleit de wethouder voor een grotere bewaakte fietsenstalling bij winkelcentrum Walburg. “In de oorspronkelijke plannen was de stalling geschikt voor 60 fietsen, maar dat aantal wil ik verhogen naar 150. We merken namelijk dat het fietsgebruik rondom Walburg toeneemt”, aldus Van Dongen. CDA’er Mirjam Slobbe ging akkoord met de vergroting, maar wees nog op de fietsroutes bij het winkelcentrum die ze onduidelijk vindt. “Ik weet nu soms echt niet waar ik moet fietsen”, verzuchtte de politica.

Waardering en kritiek op uitbreiding
Vervolgens sprak Cynthia van der Graaf (D66) haar waardering uit voor de vergrootte fietsenstalling. “Mijn fractie is blij met het groene dak dat de stalling krijgt. Ook zijn we blij met de oplaadpalen voor elektrische fietsen”. Na dit compliment lieten de overige raadsleden hun waardering blijken. Ronduit kritisch was André Veth (PvdA) die de stalling te groot vond. “Zelfs op een drukke zaterdag heb ik nog nooit 150 fietsers gezien rond het winkelcentrum”.

Gratis openbaar toilet
Een laatste aandachtspunt was een gratis openbaar toilet voor al dan niet minder valide bezoekers. De toilet bevindt zich naast de nieuwe verblijfsruimte van de beheerder van het winkelcentrum waardoor extra toezicht gegarandeerd is. De openingstijden van de het openbaar toilet zijn gelijk aan de openingstijden van het winkelcentrum. Dat leek de raadsleden een goed idee, zodat ze welwillend reageerden.

VVD en PvdA: "Toiletbezoek beprijzen"
Kritische geluiden klonken van Ron Bijl (VVD) en André Veth (PvdA). In tegenstelling tot een raadsmeerderheid wilden ze toiletbezoek liefst beprijzen. Bijl vergeleek de situatie met die bij de HEMA. “In die winkel kost toiletbezoek € 0,50, waarom kan dat bij ‘onze’ toilet dan niet?”, vroeg Bijl zich af. Veth wees vervolgens op het gering aantal gebruikers van de voorziening. “Nu moeten wij betalen voor een toilet die vooral voor ondernemers handig is”. Hierop riposteerde Slobbe dat ook winkeliers al indirect meebetalen, en wel via gemeentelijke belastingen.

Kosten en baten
De wethouder wees er nog op dat uiteindelijk heel Zwijndrecht kan profiteren van een gratis openbaar toilet. “Door de voorziening blijven mensen wellicht langer in het winkelcentrum, waardoor ze meer geld uitgeven. Dat komt ten goede aan de middenstand, waar op termijn heel onze gemeente baat bij heeft”, hield Van Dongen haar critici voor. Ze beloofde wel om het project regelmatig te evalueren, waarbij beprijzing een optie bleef. Zo stemde de raad in met het voorstel en krijgt Walburg zijn gratis openbaar toilet.

Gerelateerde wijken:
Gerelateerde straten:
Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.