Provincie onderzoekt financiën gemeentes om sluiting van zwembaden of bibliotheken te voorkomen

15 september 2020 door Jan-Willem Schneider
Provincie onderzoekt financiën gemeentes om sluiting van zwembaden of bibliotheken te voorkomen
Het provinciehuis van Zuid-Holland

DRECHTSTEDEN - De komende maanden gaat de provincie Zuid-Holland de financiële situatie van alle Drechtsteden grondig onderzoeken. Zuid-Holland wil namelijk voorkomen dat er binnenkort zwembaden, theaters of bibliotheken moeten sluiten wegens geldgebrek.

Al eerder dit jaar vroeg de provincie Zuid-Holland extra geld om harde financiële keuzes bij gemeenten te voorkomen. Het onderzoek, dat begin 2021 moet zijn afgerond, is een concrete vervolgstap. Met het onderzoek wil de provincie in kaart brengen hoeveel geld gemeentes nodig hebben om zelfstandig plannen te kunnen maken. Al wel duidelijk is dat de situatie de laatste jaren steeds nijpender is geworden, omdat gemeentes sinds 2015 zelf verantwoordelijk zijn voor de jeugdzorg en de huishoudelijke hulp (Wmo). "Met name de jeugdzorg kost onze gemeente ontzettend veel geld en doordat we veel huurwoningen hebben, blijven de OZB-opbrengsten achter. Hierdoor houdt onze gemeente structureel te weinig geld over", verduidelijkt een raadslid uit Zwijndrecht dat anoniem wil blijven. 

Moeilijke tijd
Voor de komende jaren verwachten de overheden een moeilijke tijd, allereerst vanwege de nasleep van de coronacrisis. Ten tweede stuurt de rijksoverheid aan op een overgang van vervuilende naar schonere brandstoffen. Hierbij verwacht het rijk flinke stappen van gemeentes als het gaat om het stimuleren van de ‘energietransitie’ bij inwoners en de verduurzaming van eigen panden, zoals zwembaden en bibliotheken. Omdat verduurzamen (veel) geld kost, kan het tot gedwongen sluiting komen van voorzieningen. En dat moet worden voorkomen, vindt de provincie Zuid-Holland. 

Meer geld nodig
Als tegemoetkoming heeft de regering aangekondigd dat ze 777 miljoen euro extra uittrekt voor de kosten die de gemeenten moeten maken om het coronavirus te bestrijden. Voor Zuid-Holland is dat echter niet voldoende. "Dit is een incidentele compensatie voor kosten en dit geen oplossing voor een aantal structurele tekorten die vooral te maken hebben met de knelpunten in de Wmo.’’

 

Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.