HSV Zwijndrecht: Focus op de jeugd

11 februari 2009
HSV Zwijndrecht: Focus op de jeugd

ZWIJNDRECHT - Er is nog geen zwaluw of sneeuwklokje gesignaleerd maar Honk –en softbalvereniging Zwijndrecht heeft echter al weer een lange maar actieve winter achter de rug en snakt naar het nieuwe seizoen.

In de eigen hal is de gehele winter namelijk hard doorgetraind. Is dat anders als vorige jaren? Nee omdat ook in vorige jaren er hard getraind werd. Ja omdat Honk –en softbalvereniging Zwijndrecht het beleid ten aanzien van de jeugd grondig heeft aangescherpt.

Voorzitter Angela Verkerk is heel duidelijk over het jeugdhonkbal in Zwijndrecht. ‘We hebben nog niet zo lang geleden met onze jeugd de landelijke top bereikt. De top bereiken is mooi maar aan de top blijven is heel wat lastiger. Aangezien de doorstroming van de jeugd naar de senioren minimaal is en er het afgelopen seizoen meer jeugdleden hun heil elders hebben gezocht zijn we als bestuur met de nieuwe jeugdcommissie rond de tafel gaan zitten en hebben plannen gemaakt om de jeugdafdeling meer op de kaart te zetten.  We hebben gekozen voor een drie-eenheid die de verantwoordelijkheid krijgt over onze jeugd.

Esther Verhagen (26) voor de Bee-Ball groep, Michael Zwitzer (39) voor de pupillen en Rob van de Boomgaard (46) bij de aspiranten nemen die taak en verantwoordelijkheid op zich.  Over één ding zijn ze het alle drie roerend eens: ‘Plezier staat voorop!  Esther Verhagen, zelf door een blessure niet meer inzetbaar als speelster, geniet elke training met volle teugen: ‘Kijk nu naar mijn Bee-Ballers (6-9 jarigen), daar word je echt vrolijk van! Honkbal is een heel leuk spelletje maar zelfs bij die kleine spelertjes zit vaak al een winnermentaliteit’.

Bij Bee-Ball gaat het in spelvorm vooral om leren vangen, slaan, gooien en rennen. Dit alles gebeurt tussen  3 honken (de thuisplaat en het eerste en tweede honk).  Ik ben van nature rustig en probeer dat ook in mijn trainingen tot uiting te brengen. Dat valt niet altijd mee want het is zo af en toe best een kippenhok in de dug-out. De 26 jarige commercieel medewerkster heeft zich tot doel gesteld om alle Bee-Ballers op een leuke maar spannende manier de beginselen van het honkbal bij te brengen en ze de nodige bagage af te leveren bij de pupillen die Michael Zwitser onder zijn heeft.

Zwitzer is nieuw bij HSV. Hij is afkomstig van het Schiedamse Eurostars (speler/coach), speelde en coachte Sparta Feijenoord en brengt daardoor een schat aan ervaring mee. Zijn vrouw (Daniëlle) en hun beide kinderen, Jurgen van 8 en Isa van 6, spelen alle drie bij de club.
‘Naast het uitbreiden van de basisvaardigheden werk ik vanaf de eerste training ook aan teamspirit.  Als ik mezelf zou moeten omschrijven dan zijn enthousiasme, rechtvaardigheid, een beetje streng met discipline drie dingen die bij mij passen. Het bestuur heeft me gevraagd om samen met de jeugdcommissie mijn ervaring te gebruiken bij het schrijven van een meerjaren beleidsplan voor de jeugd. Schrijven van plannen is zeker hard nodig maar als man van de praktijk sta ik natuurlijk liever op het veld met een stel jonge enthousiaste spelertjes om me heen.

De oudste groep jeugdleden trainen en speler bij de aspiranten. Aan het roer van deze groep staat Rob van de Boomgaard (46). Voor veel insiders  direct geassocieerd met zijn vader, erevoorzitter en oprichter van de club, Leo van den Boomgaard. Het is dan ook niet verwonderlijk dat zoon Jason ook honkbalt.  Rob is pitcher van de softbal- hoofdmacht en heeft een jarenlange ervaring ‘op de heuvel’.

Nu hij een half jaar aan de slag is met de groep is één en ander  hem wel duidelijk geworden: ‘Het is een moeilijke leeftijd ‘(12-15) omdat ze allemaal het hoogste woord willen hebben dat kan helaas voor hun niet, want dat heb ik al ’ grapt van de Boomgaard. ‘Ook ik werk aan het inslijpen van automatismen. Daarnaast is een stukje theorie ook van belang en zet ik in op teamgeest.  Als ik merk dat mijn groep er aan toe is werk ik individueel maar zeker ook in teamverband aan wat specifiekere vaardigheden. Honkbal is een verdomd moeilijk spelletje dat er op TV misschien heel eenvoudig uit ziet maar het staat bol van de regeltjes’ aldus van de Boomgaard.

Lennard van der Ham gaat de kar bij de jeugd trekken. Als voorzitter van de jeugdcommissie heeft hij een loodzware klus op zijn schouders genomen.  Van der Ham:  ‘Het is goed dat we drie ervaren trainers hebben die met ons meedenken. We timmeren hard aan de weg om de doorstroming van Bee-Ball tot Junioren  zo goed mogelijk te laten verlopen zodat uiteindelijk er eigen jeugd in ons eerste seniorenteam staat en de cirkel rond is’

Onder leiding van Danielle Zwitser, Nancy van der Ham en Victor Collins zijn de peanuts van vorig jaar bijna allemaal ‘pupillen opgooi’ gaan spelen. De stap van peanuts naar pupillen is groot, vandaar dat HSV voor een tussenstap in de vorm van opgooi  (coaches gooien de bal op voor slagman) heeft gekozen. Zij spelen ook in de leeftijdsklasse 6-9.
De drie groepen trainen twee tot drie keer per week. De zaterdag is de meest geschikte dag om eens langs te komen om te kijken en direct mee te doen.

De zaterdagtrainingen vinden plaats van 9.30 tot 10.30 (Bee-Ball), van 10.30 – 12.00 uur (pupillen-opgooi) van 12.00 tot 14.00 uur (pupillen) en van 13.30 – 15.30 uur (aspiranten).

Foto (door Bram de Muijnck) Van links naar rechts: Rob van de Boomgaard, Ester Verhagen en Michael Zwitser.

Meer over:
Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.