Ouderen die langer doorwerken, helpen arbeidsmarkt vooruit
REGIO DRECHTSTEDEN - Vergrijzing wordt als probleem gezien voor de arbeidsmarkt, omdat steeds meer mensen met pensioen gaan, maar diezelfde vergrijzing kan ook een oplossing zijn. Ouderen zijn langer vitaal en we zien dat zij steeds vaker ook na hun pensioen actief blijven op de arbeidsmarkt in Drechtsteden. De meeste ouderen werken door via een tijdelijk contract of op oproepbasis. Dit kan de krapte op de arbeidsmarkt enigszins verlichten en hun ruime ervaring kan belangrijk zijn voor de werkvloer.
“We zien dat werkgevers steeds meer openstaan voor de inzet van oudere werknemers,” zegt Katja van Cranenbroek van UWV. “Hun ervaring en vakkennis zijn waardevol en kunnen direct helpen bij tekorten in sectoren als de zorg en het onderwijs.”
Vergrijzing extra uitdaging in zorg, industrie en openbaar bestuur
In Drechtsteden werken veel 60-plussers in de zorg, industrie en het openbaar bestuur. Deze sectoren krijgen de komende jaren te maken met veel uitstroom van personeel door pensionering. Relatief gezien heeft daarnaast de transport te maken met veel oudere werknemers. Voor al deze sectoren wordt het vervangen van ervaren personeel dus een extra uitdaging. Het enthousiasmeren van ouderen om door te werken na hun pensioen in flexibele vormen kan één van de oplossingen zijn.
“Door het potentieel van oudere werknemers beter te benutten, kunnen we de arbeidsmarkt stap voor stap sterker en duurzamer maken. Aan de andere kant vormt dit maar een klein deel van de oplossing om personeelstekorten aan te pakken. Voor elke werkgever is er weer een andere mix van de 34 oplossingen die UWV aandraagt van toepassing om met personeelsvraagstukken om te gaan” aldus Katja van Cranenbroek.
Flinke toename contracten voor 67-plussers
Het aandeel werkende 67-plussers is de afgelopen jaren in Drechtsteden zichtbaar gegroeid. Veel ouderen kiezen ervoor om hun loopbaan voort te zetten, vaak in deeltijd of in een flexibele constructie. Ten opzichte van 2019 steeg het aantal 67-plussers in loondienst met 45% fors. Ze onderhouden over het algemeen losse banden met de arbeidsmarkt. Vooral het aantal oproepcontracten en tijdelijke contracten nam toe met respectievelijk 400 (+79%) en 200 (+67%). Meer dan de helft van de 67-plussers met een oproepcontract werkt in de detailhandel (27%), transport (21%) en industrie (9%).
Samenwerken om mismatch oudere werkzoekende op te lossen
Het aantal ouderen met een WW-uitkering neemt ondertussen toe. In augustus 2025 zijn er in Drechtsteden bijna 700 55-plussers met een WW-uitkering. Dat is 28% van het totaal aantal WW-uitkeringen. Dat heeft te maken met de ouder wordende beroepsbevolking. Het blijft enorm belangrijk om deze groep aan het werk te helpen. UWV zet daarom in op begeleiding en advies, zowel voor werkzoekenden als werkgevers. Denk aan het aanbieden van loopbaanbegeleiding en scholing.
Bron: UWV