Raad: behoud van 140% wettelijk sociaal minimum
ZWIJNDRECHT - Tijdens de behandeling van de Kadernota op 15 juli kwam het sociaal domein vaak ter sprake. In dit debat stonden namelijk de keuzes centraal, die het college in deze Nota hadden voorgesteld. Het ging om enkele pijnlijke keuzes, zoals het persoonlijk minimabudget en de hoogte van het Wettelijk Sociaal Minimum (WSM). Deze twee voorstellen nam de meerderheid van de raad niet over.
Ruimhartig minimabeleid
“Zwijndrecht kent uitdagingen die vragen om een stevig sociaal kompas. We zien dat ruim 6% van de kinderen opgroeit in armoede. Dat betekent: kinderen die geen lid zijn van een sportvereniging, omdat er thuis geen geld is. Kinderen die geen verjaardag kunnen vieren, of die zonder ontbijt naar school gaan. Dat mag ons niet koud laten. Daarom staan wij pal voor een ruimhartig minimabeleid. Omdat gemeenschap bouwen betekent dat we elkaars lasten dragen juist daar waar het zwaar is.” Deze insteek, die Laurens Kleinjan (ChristenUnie-SGP) verwoordde, sloot aan bij de opvattingen van een aantal raadsfracties.
Behoud 140% Wettelijk Sociaal Minimum
Daarom diende hij (namens CDA, PvdA, D66, GroenLinks en ZPP) een amendement in op de keuzes van het college. Zo wil hij de maximale inkomensgrens op 140% Wettelijk Sociaal Minimum (WSM) houden. Het college wil juist in het kader van de bezuinigingen de inkomensgrens voor meerdere minimaregelingen van 140% naar 130% verlagen. “Dat lijkt administratief efficiënt, maar voor mensen die nét boven die grens van 130% vallen, betekent het in de praktijk: in één klap alles kwijt,” aldus de indiener. “Wij vinden dat deze maatregel werkende armen extra hard treft, omdat zij ondanks hun inspanning geen recht meer hebben op hulp terwijl hun bestaanszekerheid nauwelijks toeneemt. Deze groep verdient juist ondersteuning, omdat zij zich inspannen om mee te doen en op eigen benen te staan, en nu onterecht buiten het vangnet dreigen te vallen.”

Geen verlaging toeslag persoonlijk minimabudget
ChristenUnie-SGP, CDA, PvdA, D66, GroenLinks en ZPP diende nog een tweede amendement in. Het college stelde namelijk voor om de toeslag op het persoonlijk minimabudget te verlagen. Deze partijen verzetten zich hiertegen en noemden een aantal argumenten voor hun standpunt:
• Deze regeling geen is luxe, maar voor veel huishoudens een noodzakelijke buffer vormt tegen onverwachte uitgaven of sociale uitsluiting;
• Het afbouwen van deze regeling tast de bestaanszekerheid aan van inwoners die financieel al op of onder het minimum leven;
• Het persoonlijk minimabudget is een belangrijke vorm van preventie, die voorkomt dat mensen in zwaardere zorg of schuldenproblematiek belanden;
• Deze regeling ondersteunt met name ook werkende armen, die geen beroep kunnen doen op uitkeringen maar wél financieel kwetsbaar zijn;
• Werkende mensen die financieel krap zitten, moeten juist ondersteund worden om zelfstandig te kunnen blijven functioneren; dit is de groep die net niet arm genoeg is voor hulp, maar te arm om zonder hulp te kunnen
VVD: AZC in 2027 dicht
De VVD had in het debat een wat andere insteek. “We kiezen voor een koers waarin streng optreden tegen overlast, het nakomen van afspraken rond het AZC, en een woningmarkt met meer ruimte voor het middensegment centraal staan. Zo blijft Zwijndrecht een veilige, vrije en toekomstbestendige gemeente waar werken en wonen loont – voor iedereen die verantwoordelijkheid neemt,” aldus fractievoorzitter Daan Spanjersberg. “Dit vraagt van het gemeentebestuur niet alleen daadkracht, maar ook het vermogen om los te laten waar inwoners en ondernemers het zelf kunnen.”

ABZ: beperken tot komende verkiezingen
Fractievoorzitter Fred Los (ABZ) gaf in zijn bijdrage aan dat hij geen sympathieke amendementen of moties zou ondersteunen. Zijn argument was: de huidige gemeenteraad zit er nog maar 246 dagen en dan heeft het geen zin om bezuinigen terug te draaien en de dekking te zoeken in de meerjarenbegroting. “De nieuwe raad heeft na de verkiezingen in maart misschien wel heel andere ideeën,” zo was zijn gedachtegang. Samen met de VVD stemde zijn ABZ-fractie daarom tegen de twee amendementen, die de ChristenUnie-SGP, CDA, PvdA, D66, GroenLinks en ZPP hadden ingediend.